ceturtdiena, 2012. gada 23. februāris

Siers, kas pakļaujas katra garšai. Tofu


Vēsture

Kas gan ir šis mistiskais tofu siers, par kura eksistenci tik daudzi cilvēki nemaz nenojauš? Tofu siers ir veģetārs produkts, ko cilvēki bija iemīļojuši jau pirms mūsu ēras. Pirmo reizi tofu sieru pagatavoja Ķīnā, bet arī tur neviens nespēs atbildēt uz jautājumu „kurš tad bija tofu siera pats pirmais izgudrotājs”. Ap tofu siera rašanos ir apvītas vairākas leģendas. Viena šāda leģenda vēsta, ka kāda galma pavārs pagatavojis putru no sojas pupiņām un ļoti vēlējies ēdienam iešķirt aromātu. Viņš putrai pievienojis „nigari” (kalcija sulfāts, speciāls koagulants), un putra kļuvusi graudaina un pārvērtusies par kaut ko līdzīgu biezpienam. Ķīniešiem šis ēdiens paticis, un viņi tam devuši nosaukumu – tofu.

Japānā tofu ieveduši budistu mūki. Iesākumā tas bija rituāls ēdiens, bet ar laiku to sāka uzturā lietot arī parastie cilvēki.

Senatnes tofu pagatavošana mazliet atšķiras no mūsdienu tofu siera gatavošanas. Toreiz sojas pupiņas mērcēja aukstā ūdenī un, kad tās uzbrieda, tās samala, tā iegūstot sojas pienu. Pienu vārīja un tam pievienoja jūras sāli un ģipsi. Sojas olbaltumvielas pārtapa par biezpienu, ko pēc tam lika zem sloga. Mūsdienās pagatavošana ir līdzīga, vien sojas pupiņu vietā izmanto sojas pulveri un „nigari” vietā lieto etiķi vai citrona sulu.

Pārējo raksta daļu lasiet iekš Četrām Sezonām (spied uz linka)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru